Zdalne sterowanie centralnym ogrzewaniem można zrealizować w większości systemów grzewczych. Np. gdy wychodzimy z domu i uzbrajamy alarm, centrala alarmowa obniży regulowaną temperaturę w domu/pomieszczeniu.
Zależy nam na oszczędnym gospodarowaniu energią potrzebną do ogrzewania domu i podgrzewania ciepłej wody do mycia. Gdy jesteśmy poza domem – w pracy lub na urlopie – temperatura w domu ma być obniżona, a podgrzewanie ciepłej wody wyłączone.
Pokazane tu rozwiązanie dotyczy domowego systemu centralnego ogrzewania z kotłem gazowym i regulatorem pogodowym. Jest oczywiste, że systemów grzewczych i marek sprzętu jest wiele, zatem ta konkretna realizacja to efekt analizy przez INSELTOM tego, co Klient posiada i wykorzystania możliwości konkretnego sprzętu do uzyskania wymaganych efektów.
Okazało się, że regulator pogodowy używany przez Klienta ma już wbudowaną możliwość sterowania trybu działania kotła gazowego za pośrednictwem sygnału z zewnątrz. Wystarczy zewrzeć ze sobą dwa ostatnie styki kostki łącznikowej regulatora, widocznej na zdjęciu obok, i to spowoduje zmianę trybu pracy pieca ze standardowego na oszczędny. Zatem dwa przewody z kabla zasilającego regulator podłączono w kotłowni do przekaźnika systemu alarmowego. Odpowiednio zaprogramowana centrala alarmowa “włącza” tryb oszczędny, gdy alarm czuwa (nikogo nie ma w domu) i przełącza w tryb standardowy po rozbrojeniu alarmu.
Wyżej opisany przykład to tylko ilustracja naszych doświadczeń dla konkretnego przypadku. Ale nie trzeba koniecznie posiadać regulatora pogodowego i pieca określonej firmy, aby uzyskać taki sposób sterowania. Można to zrobić prawie w każdym systemie ogrzewania, gdzie tylko istnieje możliwość sterowania źródłem energii (paliwem) – piece gazowe, elektryczne, olejowe i niektóre na paliwo stałe z podajnikami paliwa.
Warto zaznaczyć, że gdy mamy już “podpięty” system grzewczy do sterowania typu system alarmowy, to otwierają się przed nami możliwości zdalnego sterowania ogrzewaniem – np. z telefonu komórkowego – zobacz tutaj.