Witamy w nowej witrynie INSELTOM!!!

Zdalne sterowanie centralnym ogrzewaniem

Zdalne sterowanie centralnym ogrzewaniem można zrealizować w większości systemów grzewczych. Np. gdy wychodzimy z domu i uzbrajamy alarm, centrala alarmowa obniży regulowaną temperaturę w domu/pomieszczeniu.

Zależy nam na oszczędnym gospodarowaniu energią potrzebną do ogrzewania domu i podgrzewania ciepłej wody do mycia. Gdy jesteśmy poza domem – w pracy lub na urlopie – temperatura w domu ma być obniżona, a podgrzewanie ciepłej wody wyłączone.

sterowanie centralnym ogrzewaniemPokazane tu rozwiązanie dotyczy domowego systemu centralnego ogrzewania z kotłem gazowym i regulatorem pogodowym. Jest oczywiste, że systemów grzewczych i marek sprzętu jest wiele, zatem ta konkretna realizacja to efekt analizy przez INSELTOM tego, co Klient posiada i wykorzystania możliwości konkretnego sprzętu do uzyskania wymaganych efektów.

 

sterowanie centralnym ogrzewaniem

Okazało się, że regulator pogodowy używany przez Klienta ma już wbudowaną możliwość sterowania trybu działania kotła gazowego za pośrednictwem sygnału z zewnątrz. Wystarczy zewrzeć ze sobą dwa ostatnie styki kostki łącznikowej regulatora, widocznej na zdjęciu obok, i to spowoduje zmianę trybu pracy pieca ze standardowego na oszczędny. Zatem dwa przewody z kabla zasilającego regulator podłączono w kotłowni do przekaźnika systemu alarmowego.  Odpowiednio zaprogramowana centrala alarmowa “włącza” tryb oszczędny, gdy alarm czuwa (nikogo nie ma w domu) i przełącza w tryb standardowy po rozbrojeniu alarmu.

Wyżej opisany przykład to tylko ilustracja naszych doświadczeń dla konkretnego przypadku. Ale nie trzeba koniecznie posiadać regulatora pogodowego i pieca określonej firmy, aby uzyskać taki sposób sterowania.  Można to zrobić prawie w każdym systemie ogrzewania, gdzie tylko istnieje możliwość sterowania źródłem energii (paliwem) – piece gazowe, elektryczne, olejowe i niektóre na paliwo stałe z podajnikami paliwa.

Warto zaznaczyć, że gdy mamy już “podpięty” system grzewczy do sterowania typu system alarmowy, to otwierają się przed nami możliwości zdalnego sterowania ogrzewaniem – np. z telefonu komórkowego – zobacz tutaj.

Related Articles

Kategorie wiadomości/wpisów

Dane INSELTOM

ul. Koczarska 51, 05-082 Stare Babice

+48 793 009 686

kontakt@inseltom.pl