W wielu domach istnieją alternatywne źródła i sposoby ogrzewania. Wtedy istotnym elementem staje się automatyczne sterowanie ogrzewaniem w zależności od tego, z którego źródła mamy korzystać w danym momencie. Na przykład podstawowym źródłem energii jest gaz ziemny, a dodatkowym kominek. Automatyczne przełączanie pomiędzy systemami ogrzewania daje komfort i oszczędności energii. Niekiedy taką automatykę można wykonać bardzo prostymi metodami
Mamy ogrzewanie gazowe i jednocześnie kominek z systemem dystrybucji gorącego powietrza (DGP). Chcemy, aby te dwa systemy pracowały ekonomicznie i zapewniały komfort możliwie małych wahań temperatury.
Co oznacza wymaganie, żeby systemy grzewcze pracowały ekonomicznie? Powinniśmy mieć wymagany rozkład temperatur w pomieszczeniach przy minimum niezbędnej energii do tego potrzebnej. Jakość spełnienia tych kryteriów zależy oczywiście od rodzaju i jakości wykonania systemów ogrzewania oraz ich zaprogramowania/ustawienia.
Gdy dysponujemy dwoma osobnymi systemami ogrzewania to ważne jest, żeby pracowały tak, że podczas korzystania z jednego z nich, drugi jest wyłączany w odpowiednim czasie. Dotyczy to szczególnie ogrzewania kominkowego, które z zasady wymaga bezpośredniej obsługi (rozpalanie i dokładanie opału). Rozpalanie i rozgrzewanie kominka trwa zawsze pewien czas i w systemie z GDP można przyjąć, że pełne ogrzewanie rozpoczyna sie w chwili włączenia elektrycznej dmuchawy tego systemu. Wtedy nastepuje tłoczenie ciepłego powietrza do pomieszczeń i czynne ogrzewanie domu. Jeśli system ogrzewania kominkowego jest odpowiednio wydajny do naszych wymagań to powinien on zastapić centralne ogrzewanie (tu: gazowe). Czyli na czas palenia w kominku i pracy dmuchawy piec gazowy powinien nie pracować.
W prezentowanym przykładzie pokazano, jak w konkretnych przypadkach można to zrobić niezmiernie prosto, przy użyciu kilkunastu metrów kabla i jednego przekaźnika.
W kotle (tu akurat kocioł kondensacyjny Junkers) są zaciski do sygnału blokowania systemu podgrzewania centralnego ogrzewania. Praktycznie każdy kocioł gazowy takie ma, bo są one wykorzystywane do podłączenia m.in. regulatorów pokojowych. W tym przypadku zwarcie dwóch zacisków włącza normalną pracę kotła, a ich rozwarcie – blokuje grzanie. Na zdjęciu obok widać dwa cienkie przewody: niebieski i czerwony, które kablem poprowadzone są aż na strych domu, gdzie znajduje sie dmuchawa systemu DGP.
Na strychu kabel ten doprowadzony jest do puszki, w której znajduje się przekaźnik, sterowany sygnałem podawanym z dmuchawy w czasie, gdy ona pracuje. Gdy w kominku wygaśnie i dmuchawa DGP sią wyłączy (moment wyłączenia jest ustawiany termostatem w dmuchawie), automatycznie zaczyna pracować gazowe centralne ogrzewanie.
Można wiec np. napalić w kominku na noc bez obawy, że po wygaśnięciu kominka nastąpi wychłodzenie domu.