Witamy w nowej witrynie INSELTOM!!!

Oszczędność energii przy podgrzewaniu CWU

Interesuje nas oszczędność energii zużywanej na podgrzewanie ciepłej wody, zwłaszcza wskutek tzw. cyrkulacji (system obiegu zamkniętego ciepłej wody, aby mieć ciepłą wodę w kranie prawie natychmiast po odkręceniu kranu). System cyrkulacji powoduje wychładzanie wody i straty energii nawet wtedy, gdy nie odkręcamy kranów.

W domowych instalacjach centralnego ogrzewania pracują systemy podgrzewania i cyrkulacji ciepłej wody użytkowej (CWU). Ogólny opis działania i skutków ekonomicznych cyrkulacji zawarliśmy tutaj.

INSELTOM opracował własne, autorskie i opatentowane rozwiązanie – sterownik pompy cyrkulacyjnej INSEL CWU-01. Szczegóły tego urządzenia są w osobnym dziale naszej witryny.

Jeśli mamy do dyspozycji rozbudowaną centralę alarmową, możliwe jest sterowanie pompą cyrkulacyjną wprost poprzez system alarmowy z odpowiednio ustawionymi programami czasowymi.

oszczędność energii

Na zdjęciu obok widać fragment kotłowni z widoczną na ścianie u góry białą kwadratową skrzynką, w której między innymi znajduje się układ sterowania pracą pompy cyrkulacyjnej poprzez sygnały przekazywane przez centralę systemu alarmowego.

oszczędność energii

We wnętrzu puszki, oprócz łączenia (crossowania) różnych innych systemów i urządzeń, znajduje się układ przekaźnikowy załączający pompę cyrkulacyjną. Pracą przekaźników sterują sygnały z systemu alarmowego. Co to daje?

  1. Gdy wychodzimy z domu i włączamy czuwanie alarmu, centralka alarmowa wyłącza pompę cyrkulacyjną. Obieg cyrkulacji nie pracuje, bo i tak nikogo nie ma w domu, więc nie ma strat energii. Powrót do domu i wyłączenie alarmu powoduje automatyczne załączenie obiegu cyrkulacyjnego.
  2. Można obniżyć średnią temperaturę wody krążącej w rurach poprzez okresowe załączanie i wyłączanie pompy. Przecież do zachowania komfortu ciepłej wody w kranie natychmiast po jego odkręceniu wcale nie jest konieczne, aby bez przerwy krążyła w rurach gorąca woda. Zależnie od preferencji użytkownika, wystarczy, aby po odkręceniu kranu leciała początkowo chłodniejsza (ale nie zimna) woda i po chwili napłynie już ciepła woda z zasobnika. W tej konkretnej kotłowni sprawdzono, że przy pompie cyrkulacyjnej pracującej ciągle, piec musiał dogrzewać wodę w zasobniku co ok godzinę (i nikt nie odkręcał kranu z ciepła wodą!!!). Gdy zaprogramowano układy czasowe centralki alarmowej tak, że okresowo załączała pompę (tu: na 5min załączenie, 15min wyłączenie), piec dogrzewał ciepłą wodę raz na ok 2,5 godz. Zatem ok. 2,5 krotnie ograniczono straty energii układu cyrkulacji!
  3. Oczywiście cyrkulacja powinna być wyłączona w nocy w godzinach, w których zazwyczaj wszyscy śpią. W opisywanym przykładzie czas stałego wyłączenia pompy w nocy zaprogramowano w centrali alarmowej.

Related Articles

Kategorie wiadomości/wpisów

Dane INSELTOM

ul. Koczarska 51, 05-082 Stare Babice

+48 793 009 686

kontakt@inseltom.pl