Witamy w nowej witrynie INSELTOM!!!

Automatyczne włączanie światła w garażu

Oto jedna z praktycznych funkcji, którą prawie każdy użytkownik doceni. Ten przykład demonstruje również, jak INSELTOM stara się realizować wymagania Klientów poprzez uprzednią analizę warunków i możliwości po to, aby tam, gdzie to możliwe, wdrażać rozwiązania proste i przez to niezawodne.

Gdy jest już ciemno i wjeżdżamy samochodem do garażu, to chcemy, aby przy otwieraniu bramy nastąpiło automatycznie włączenie światła w garażu na pewien czas. Chcemy również, aby światło w garażu się zaświecało wtedy, gdy wchodzimy do niego przez drzwi wewnętrzne od strony domu. W każdym przypadku światło ma pozostać włączone przez ustalony czas po tym, jak opuścimy garaż. Oczywiście światło ma się nie załączać w dzień, gdy jest jasno.

Możliwości realizacji takiej funkcji może być wiele i jest to uzależnione od tego, jaką specyfikę ma dane pomieszczenie garażowe. Aby to wykonać, potrzebne są co najmniej dwa rodzaje urządzeń:

  1. czujnik zmierzchowy, który będzie blokował cały układ, gdy jest dzień i uaktywniał go po zapadnięciu zmroku i nocy,
  2. jakiś czujnik (czujniki), który “zareaguje” na to, że wjeżdżamy do garażu autem, bądź wchodzimy do niego przez drzwi od wewnątrz budynku.

Wbrew pozorom nie zawsze jest łatwo zrealizować takie wymagania tak, aby wszystko działało poprawnie. Przykładowo, światła samochodu wjeżdżającego do garażu mogą “oszukać” czujnik zmierzchowy, gdy jest ciemno, i spowodować, że będzie on blokował zaświecnie światła “myśląc”, że jest dzień. Zatem, aby tak sie nie działo, wspomniany czujnik powinien być umieszczony, gdzieś poza garażem i reagować na to, czy na zewnątrz jest dzień, czy noc. Wówczas wewnątrz musi być co najmniej jeden czujnik, który wykrywa obecność (ruch/otwarcie drzwi lub bramy) w garażu.

Idealnie do tego można wykorzystać funkcje centrali alarmowej, która może być wyposażona w czujnik zmierzchowy, a czujnikiem obecności w garażu może być czujka alarmowa tam już zainstalowana. Dodatkowo, z systemu alarmowego do garażu musi być doprowadzone wyjście, które będzie aktywować załączenie światła. I wszystko to pięknie będzie działać.

Automatyczne włączanie światła w garażu

Ale… w pewnych warunkach można zastosować trywialne rozwiązania, przy których elegancja technika wykorzystania centrali alarmowej lub innych inteligentnych sterowników to przysłowiowe “strzelanie z armaty do kwiatów”. W przykładzie pokazanym na zdjęciu wykorzystano fakt, że jeden z włączników światła w garażu jest blisko bramy garażowej. Wystarczyło 30cm

kabla i komercyjny najtańszy włącznik światła “na ruch” z czujnikiem zmierzchowym. Gdy otwieramy bramę garażową przed wjazdem do garażu, włącznik załącza światło wskutek samego ruchu bramy. Odpowiednie usytuowanie włącznika zapewnia, że światła samochodu stojącego przed bramą “nie powodują oszukiwania, że jest dzień” i układ pracuje poprawnie. Ten sam włącznik zareaguje na ruch wewnątrz garażu również wtedy, gdy wchodzimy do niego przez drzwi od wewnątrz, ale tylko wtedy, gdy jest odpowiednio ciemno.

Tagged with:     ,

Related Articles

Kategorie wiadomości/wpisów

Dane INSELTOM

ul. Koczarska 51, 05-082 Stare Babice

+48 793 009 686

kontakt@inseltom.pl