Witamy w nowej witrynie INSELTOM!!!

Sterowanie oświetleniem poprzez czujki alarmowe

Sterowanie oświetleniem możemy zautomatyzować za pośrednictwem sygnałów z czujek stosowanych w systemach alarmowych (np. czujki na ruch, lub otwarcia drzwi i okien). Można przy ich pomocy sterować różnymi urządzeniami, w tym właśnie oświetleniem – czyli np. zaświecać na określony czas światło w pomieszczeniu, gdzie się znajduje czujka.

Na przykład chcemy uzyskać takie sterowanie oświetleniem zewnętrznym, aby po zapadnięciu zmroku światło włączało się automatycznie, gdy akurat przechodzimy.

sterowanie oświetleniem

 Czujki alarmowe reagujące na ruch w ich otoczeniu mogą być z powodzeniem wykorzystane jako czujniki sterujące zaświecaniem światła wtedy, gdy ktoś sie znajduje w danym miejscu. W przykładzie obok widać zainstalowaną czujkę zewnętrzną, która “ochrania” strefę wokół domu w czasie, gdy jest właczone czuwanie alarmu. Nawiasem mówiąc, ochrona budynków i posesji już na zewnątrz może stanowić bardzo dogodne zabezpieczenie, bo umożliwia reakcję alarmową jeszcze zanim ktoś niepowołany podejmie próbę dostania się do wnętrza.

Warto nadmienić, że instalacja czujek zewnętrznych wymaga szczególnej staranności i doświadczenia w takim ich usytuowaniu i zaprogramowaniu, aby skutecznie spełniały swoją funkcję ochronną i nie sprawiały kłopotów, np. poprzez fałszywe alarmy. Stąd dobre czujki alarmowe mogę być kosztowne i tym bardziej warto wykorzystać je do innych pożytecznych celów, jak właśnie wykrywanie obecności użytkownika w pobliżu i zaświecania światła po zapadnięciu zmroku.

 sterowanie oświetleniemWieczorem ta sama czujka pracuje jako czujnik światła w podbitce zadaszenia budynku. Światło to zaświeca się na określony, zaprogramowany czas. Właściwe działanie uzyskuje się poprzez odpowiednie zaprogramowanie centrali alarmowej, która musi byc wyposażona również w czujnik zmierzchowy, który zapewnia blokowanie zaświecania światła, gdy na dworze jest jasno. Wystarczy jeden taki czujnik dla całego systemu, aby realizować podobne rozwiązania w innych punktach budynku i jego otoczenia.

 

 

 

 

 

 

Tagged with:     ,

Related Articles

Kategorie wiadomości/wpisów

Dane INSELTOM

ul. Koczarska 51, 05-082 Stare Babice

+48 793 009 686

kontakt@inseltom.pl