Witamy w nowej witrynie INSELTOM!!!

Program PROSUMENT

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił program PROSUMENT, mający na celu wspieranie inwestycji w małe instalacje OZE, w tym fotowoltaiczne. Polega on na możliwości uzyskania preferencyjnego (oprocentowanie 1% rocznie) kredytu na zakup i montaż instalacji, a ostatnio rozważania jest możliwość dotacji w zakresie nawet do 40% tzw. kosztów kwalifikowanych. Wg ostatnich projektów długość spłaty kredytu ma byc wydłużona z 10ciu do 15tu lat.

Zakładając uzyskanie maksymalnej dotacji 20%, przy obecnym projektowanym systemie rozliczeń dla mikroelektrowni fotowoltaicznych, inwestycja w małą przydomową elektrownię PV może się zwrócić w granicach 15-17 lat. Jeśli założyć, że inwestor nic nie wyłoży na instalację z własnej kieszeni (20% z dotacji, na pozostałe 80% preferencyjny kredyt) to można szacować, że przez te 15lat będzie płacił jedynie odsetki.

Niestety, barierą rozwoju cały czas jest zbyt długi okres zwrotu w taką inwestycję. Tym bardziej, że wg obecnych projektów Zakład Energetyczny bierze zobowiązania odkupu energii gwarantowane na 15 lat. Jak będzie skupował energię i po jakiej cenie potem, nie wiadomo.

Tagged with:    

Related Articles

Kategorie wiadomości/wpisów

Dane INSELTOM

ul. Koczarska 51, 05-082 Stare Babice

+48 793 009 686

kontakt@inseltom.pl